Waarom we denken dat we goed kunnen multitasken, maar ons brein ons voor de gek houdt
- Wouter Hesseling

- 13 jul
- 2 minuten om te lezen
Bijgewerkt op: 15 jul
Veel mensen denken dat ze goed kunnen multitasken, maar wetenschappelijk onderzoek laat iets heel anders zien
"Ik kan prima multitasken."
Het is een uitspraak die je vaak hoort. Toch laat wetenschappelijk onderzoek al jaren zien dat ons brein helemaal niet kan multitasken. We doen geen twee denkactiviteiten tegelijk, maar schakelen razendsnel heen en weer tussen taken. Dat kost tijd, energie en vergroot de kans op fouten.
Waarom we denken dat we goed kunnen multitasken..
Ons brein overschat zichzelf
De meeste mensen vinden zichzelf een betere multitasker dan gemiddeld. Dat is opmerkelijk, want dat kan natuurlijk niet voor iedereen tegelijk waar zijn.
We zien vooral de fouten en afleiding van anderen. Onze eigen onderbrekingen vinden we vaak logisch of noodzakelijk. Daardoor ontstaat het gevoel dat wij efficiënt werken, terwijl anderen ons uit onze concentratie halen.
We onthouden vooral wat ons overkomt
Vrijwel iedereen heeft het gevoel voortdurend te worden onderbroken.
Maar vraag dezelfde groep hoeveel zij zélf anderen onderbreken en de meeste mensen antwoorden: "Bijna nooit."
Dat komt doordat ons geheugen vooral de onderbrekingen onthoudt die onszelf raken. De keren dat wij een collega even storen, verdwijnen veel sneller naar de achtergrond.

Een goede reden voelt als een uitzondering
Wanneer een collega ons onderbreekt, ervaren we dat vaak als storend.
Maar als wij zelf een vraag stellen, vinden we daar meestal een goede reden voor. We denken: Dit
duurt maar tien seconden of Dit is echt belangrijk.
Iedereen denkt zo. Daardoor heeft bijna iedereen het gevoel dat hij vooral wordt onderbroken en nauwelijks zelf onderbreekt.
Multitasken voelt productief
Veel mensen verwarren druk zijn met productief zijn.
E-mails beantwoorden tijdens een vergadering, tussendoor appjes lezen en ondertussen een rapport schrijven geeft het gevoel dat je veel doet.
In werkelijkheid ben je vooral aan het schakelen tussen taken. Elke wisseling kost concentratie. Daardoor duurt het werk vaak langer, maak je meer fouten en houd je minder mentale energie over.
Bewustwording is de eerste stap
De grootste valkuil is niet dat we multitasken.
De grootste valkuil is dat we dénken dat we er goed in zijn.
Zodra je beseft dat jouw brein dezelfde beperkingen heeft als dat van iedereen, ga je vanzelf bewuster om met onderbrekingen, notificaties en afleiding.
En juist dat is de eerste stap naar meer focus, minder stress en betere resultaten.
Lees ook:
De inzichten uit dit artikel sluiten aan bij verschillende thema's die worden behandeld in de interactieve workshop en lezing Multitasken is een mythe.
Bekijk ook de behaalde resultaten van eerdere deelnemers.



Opmerkingen